18 Haziran 2019 Salı
Son Haberler

Şengal’de 76 cesedin gömülü olduğu toplu mezar bulundu

2014’te IŞİD’in saldırısına uğrayan Şengal’de binlerce Ezidi toplu katliamlarda öldürülmüştü.

Komiserlik tarafından yapılan yazılı açıklamada, Ezidilerin yoğun olarak yaşadığı Şengal’de yeni bir toplu mezarın ortaya çıkarıldığı belirtildi. Açıklamada, yeni bulunan toplu mezarda 76 cesedin gömülü olduğu kaydedildi.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Evkaf ve Din İşleri Bakanlığı 5 Mart’ta, IŞİD tarafından 3 Ağustos 2014’ten itibaren çoğunluğu Şengal’de yaşayan Ezidilere karşı işlenen suçlara ilişkin bazı veriler paylaşmıştı.

Bakanlığın açıklamasında, Ezidilere ait şu ana kadar 71 toplu mezar bulunduğu ve kaçırılan 6 bin 417’den kişiden 3 binden fazlasının akıbetinin bilinmediği belirtilmişti.

NE OLMUŞTU?

IŞİD’in Ağustos 2014’te Irak’ın Musul kenti yakınlarındaki Şengal bölgesine ve Ezidi yerleşim yerlerine düzenlediği saldırılarda aralarında çok sayıda çocuğun da olduğu binlerce kişi öldürülmüş, 6 binden fazla kadın ve çocuk da esir alınmıştı. Cihatçı IŞİD’in, söz konusu kadın ve çocukları Arap şeyhlerine para karşılığı sattığı ortaya çıkmıştı.

IŞİD saldırısından kaçan binlerce Ezidi, yaşadıkları yerleri terk ederek aralarında Türkiye’nin de olduğu ülkelere göç etmek zorunda kalmıştı. Dünyanın gözünün önünde gerçekleşen bu göç sırasında da birçok çocuk açlık ve kötü koşullar nedeniyle yollarda yaşamını yitirmişti.

ARTIGERÇEK

Okumadan Geçme

Outrageous Do My Java Assignment Tips

Whispered Do My Java Assignment Secrets The issue is that sometimes their choices do not …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir