19 Eylül 2019 Perşembe
Son Haberler

Yeni Zelanda’da çifte saldırı: Çok sayıda ölü ve yaralı

30’dan fazla ölü 50’ye yakın yaralı olduğu bildirilen saldırıya ilişkin Yeni Zelanda Başbakanı ‘Yeni Zelanda tarihinin en kara günlerinden biri’ açıklaması yaptı.

Saldırı sonrası çok sayıda ölü ve yaralı olduğu bildirilirken, olayla ilgili 1’i kadın 4 kişinin gözaltına alındığı aktarıldı.

YENİ ZELANDA BAŞBAKANI: TARİHİMİZİN EN KARA GÜNLERİNDEN BİRİ

Yeni Zelanda’nın Wllington Büyükelçisi Ahmet Ergin, TRT Haber canlı yayınına bağlanarak yaralananalar arasında Türkiye vatandaşının bulunmadığını açıklarken, Yeni Zelanda Başbakanının da yaşananları “Yeni Zelanda tarihinin en kara günlerinden biri” olarak nitelediğini aktardı.

WELLİNGTON BÜYÜKELÇİSİ: 30’DAN FAZLA ÖLÜ 50’YE YAKIN YARALI BİLGİSİ VAR

Ergin, operasyonların sürdüğünü, operasyonlara etkisi olmaması adına resmi bir açıklama yapılmadığını belirtti. İlk ulaşan bilgilere göre 30’dan fazla kişinin hayatını kaybettiğini 50’ye yakın da yaralı olduğunu bilgisini aktaran Ergin, yine bu sayıların resmi kaynaklardan olmadığını dile getirdi.

YENİ ZELANDA BAŞBAKANI: BENZERİ GÖRÜLMEMİŞ BİR ŞİDDET EYLEMİ

Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, saldırının ardından yaptığı açıklamada, “Ölümler ve yaralılar hakkında bu aşamada herhangi bir onay veremesem de söyleyebileceğim şey bunun YeniZelanda’nın en karanlık günlerinden biri olduğu açık. Açıkçası, burada olanlar, olağanüstü ve benzeri görülmemiş bir şiddet eylemidir” dedi.

SALDIRIYI SOSYAL MEDYADAN CANLI YAYINLADI

Saldırganın saldırı anını sosyal medyadan canlı olarak yayınladığı ortaya çıktı. Saldırganın aracının bagajından uzun namlulu silahını çıkarıp hazırladığı, daha sonra camiye yönelerek ateş etmeye başladığı görüldü. Saldırgana ait bir de fotoğraf yayınlandı.
AP, Yeni Zelanda’da iki camiye silahlı saldırı düzenleyen saldırgana ait bi fotoğraf yayınladı. İskoç bir aileden gelen ve Avustralya’da doğan Brenton Tarrant isimli saldırganın 28 yaşında olduğu tahmin ediliyor.

Saldırganın, kendi YouTube sayfasından 70 sayfalık bir manifesto yayınlandığı ortaya çıktı.

Tarrant’ın manifestosunda Türklerle ilgili bir bölüm de yer alıyor.

‘Türklere’ başlığının yer aldığı bölümde şu ifadelere yer verilmiş:

“Topraklarınızda huzur içinde yaşayabilirsiniz, size zarar gelmeyecek. Boğaz’ın Doğu yakasında. Ama Boğaz’ın Batı yakasında bir yerde yaşamayı denerseniz, Avrupa’ya gelirseniz sizi öldüreceğiz. Konstantinopolis’e gelir, tüm cami ve minareleri yıkarız. Ayasofya minarelerden kurtulacak ve Konstantinapol hak edildiği gibi tekrar Hristiyan şehri olacak.”

YENİ ZELANDA MEDYASI: 9 İLA 27 ÖLÜ

BBC Türkçe’nin haberine göre ise Yeni Zelanda medyası, saldırıda 9 ila 27 kişinin öldüğünü bildiriyor. Ancak bu bilgi henüz resmi makamlarca doğrulanmadı.

El Nur Camisi’ndeki görgü tanıkları, saldırgandan kaçıp, canlarını kurtarmaya çalıştıklarını anlattı.

Bir görgü tanığı da askeri üniforma giyen saldırganın “beyaz ve 30 ila 40 yaşlarında olduğunu” belirtti.

EMNİYET’TEN AÇIKLAMA

Emniyet Genel Müdürü Mike Bush, El Nur ve Linwood camilerini hedef alan saldırıların ardından, biri kadın dört kişinin gözaltına alındığını belirtti.

Bush, “önemli sayıda” can kaybı olduğunu söylerken, şüphelilerin araçlarında el yapımı bomba olduğundan şüphelenilen düzenekler bulunduğu ve askerlerin bunları etkisiz hale getirdiğini söyledi.

‘KAMUFLAJ GİYMİŞTİ’

BBC Türkçe’nin aktardığı haberde ise Yeni Zelanda’nın Christchurch kentindeki El Nur Camisi’nin yakınlarında silah sesleri duyulduğunu bildirdi. Görgü tanıklarının, caminin içinde yaralılar olduğu ve polisin halka bölgeden uzak durulması çağrısı yaptığı belirtildi.

Kent merkezindeki Dean Bulvarı’nda bulunan El Nur Camisindeki saldırı nedeniyle kentteki tüm okulların kapatıldığı aktarıldı. Görgü tanıklarının da saldırgandan kaçıp, canlarını kurtarmaya çalıştıkları belirtildi.

Bir görgü tanığı, medyaya yaptığı açıklamada askeri kıyafetler ve kamuflaj giyen bir saldırganın, otomatik bir tüfekle etrafa rastgele ateş açtığını söyledi.

New Zealand Herald gazetesine konuşan Mohan İbrahim de “Başta elektrik çarptı diye düşündük ama sonra herkes kaçışmaya başladı. İçeride arkadaşlarım var. Arkadaşlarımı aradım ama çoğundan haber alamadım. Canlarından endişe ediyorum” dedi.

BANGLADEŞ KRİKET TAKIMI CAMİYE GİDİYORDU

Cuma namazı için camiye giden Bangladeş Kriket Milli Takımı’nın da saldırı sırasında olay yerinde bulunduğu bildirildi. Takımın kondisyon antrenörü Mario Vallavarayen “Otübüstelerdi ve saldırı başladığında araç yanaşmaya çalışıyordu. Sarılmış durumdalar ama iyiler” dedi.

Görgü tanıkları cesetler de gördüklerini söyledi ancak bu bilgi polis ya da yetkililerce doğrulanmadı. İkinci bir caminin de tahliye edildiği haberleri geliyor.

Yetkililer, binlerce çocuğun iklim değişikliğine karşı eylem yaptığı Katedral Meydanı’nı da boşalttı.

Polis yetkilisi Mike Bush “Christchurch’te aktif bir saldırganın söz konusu olduğu ciddi ve gelişen bir olay var. Polis durumu kontrol altına almak için elinden geleni yapıyor ama bölgede risk büyük.” dedi.

Bush ayrıca kent halkına sokaklardan uzak durmaları ve yeni bir duyuruya kadar evlerinde kalması çağrısı yaptı.

Yeni Zelanda’da bulunan Bangladeş kriket takımını izleyen bir gazeteci Twitter’da “Faal saldırganların bulunduğu Hagley Park yakınındaki camiden kaçtığını” söyledi. (DIŞ HABERLER SERVİSİ)


Foto: BBC

 

Okumadan Geçme

Getting the Best What Is an Overtone in Physics

The Basic Facts of What Is an Overtone in Physics Chords may be played. In …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir