20 Eylül 2019 Cuma

HDP’li Gergerlioğlu: Dün ortakları cemaat soru çalıyordu, bugünkü iktidar hak çalıyor

KPSS’den yüksek puan alanların mülakattan düşük puan alarak elendiğini belirten HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, “Kürt, Alevi, muhalif olmanız aldığınız yüksek puanların yok sayılmasına neden oluyor” dedi.

Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyesi ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, öğretmenlik sınavı mülakatlarında muhalif, Kürt ve Alevi yurttaşlara düşük puan verilmesiyle güvenlik soruşturulması engeline maruz kalmasına dikkat çekmek için Meclis’te basın toplantısı düzenledi.

Toplantıya, Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Eş Genel Başkanı Aysun Gezen’in de olduğu KESK’li yöneticiler katıldı.

Türkiye’de uzun süredir KPSS sonuçları üzerindeki şaibelerin olduğuna dikkat çeken Gergerlioğlu, bu konuda kendilerine gelen binlerce başvurunun olduğunu belirterek, “Mağdur olan binlerce kişi bize başvuruda bulunuyor. Bu başvurular hakkında adalet talebini yükselteceğiz” dedi.

‘KPSS’DE YÜKSEK PUAN, MÜLAKATTA ELEME’

Gergerlioğlu insanların KPSS’ye girip yüksek puan aldığını daha sonra mülakata tabi tutularak düşük puanlarla elendiğini belirterek, bu durumun liyakat sistemine aykırı olduğunu ifade etti. Mülakattan düşük puan alanların çoğunun ırk, mezhep, siyasi görüş gibi birçok nedenle elendiğine vurgu yapan Gergerlioğlu, “Yıllarını bu sınavlara veren ve memur olmak isteyen bu insanlar KPSS’ye giriyor, yüksek puan alıyor, sonra mülakata tabi tutuluyor ve sonuçlar açıklandığında da büyük bir hüsran yaşıyorlar.  KPSS’de 85-95 puan alanlar her nedense mülakatta 60’ın altında puan alıp eleniyorlar” ifadelerini kullandı.

‘YARGI SİYASALLAŞTI’

Güvenlik soruşturmalarına da dikkat çeken Gergerlioğlu, mağdur olanların idare mahkemelerine yaptığı başvuruların, idare mahkemelerinin bazen başvurucuyu haklı bulduğunu; ancak bu kararların  Ankara Bölge 1’inci Adliye Mahkemesi tarafından reddedildiğini belirtti. Gergerlioğlu, “Bu mahkemenin kararları tüyler ürpertici kararlar. Hukukla ilgisi olmayan kararlar. Güvenlik soruşturmalarında istihbarat fişlemeleri ortaya çıkıyor. Biz, bu fişlemeleri idare mahkemesinin dosyalarında görebiliyoruz; ancak kişinin kendisiyle ilgili bir olumsuzluk bulunmamasına rağmen olumsuz sonuçlandığını idare mahkemeleri kararlarıyla öğreniyoruz. Oysa delil niteliği taşımayan bu fişlemelerle mahkemenin karar vermesi yargının ne kadar siyasallaştığını gösteriyor” diye konuştu.

KPSS’den 93 puan alarak Türkiye’de 6’ncı olup mülakatta elenen Erkan Demir gibi yüzlerce örnek olduğunu hatırlatan Gergerlioğlu, “Çok büyük ir hak gaspı var. Devlet vatandaşlarının önündeki engelleri kaldırır, vatandaşa zulüm etmez. Ama şu an yapılanlar apaçık ortada. Mülakat rezaleti had safhadadır. Güvenlik soruşturmalarında ırkınız, mezhebinizin farklı olması reddedilmeniz için bir sebep oluyor. Kürt, Alevi olmanız aldığınız yüksek puanların yok sayılmasına neden oluyor” dedi.

‘MÜLAKAT SİSTEMİ KALDIRILMALI’

Mülakat sisteminin kaldırılması gerektiğini belirten Gergerlioğlu, “Dün ortakları cemaat soru çalıyordu, bugün de siyasi iktidar hak çalıyor. Siyasi iktidar şu anda kendisinden olmayan herkesi elemekle meşgul. Acımasızca kıyım yapılıyor. Çözüm, sözlü mülakat yapılması değil; sınav güvenliğinin sağlanmasıdır. İnsanlar KHK ile ihraç felaketinin bittiğini sanıyor; ama bu felaket KPSS rezaleti  ve güvenlik soruşturması skandallarıyla devam ediyor” diye konuştu.

Meclisteki konuşmasının linkine buradan ulaşabilirsiniz

Okumadan Geçme

Getting the Best What Is an Overtone in Physics

The Basic Facts of What Is an Overtone in Physics Chords may be played. In …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir