20 Eylül 2019 Cuma

Özgür Gündem ile dayanışma gerçekleştiren gazeteci Düzkan cezaevine giriyor

Kapatılan Özgür Gündem gazetesinin ‘Nöbetçi Genel Yönetmenliği’ kampanyasına katıldığı için hapis cezasına çarptırılan Ayşe Düzkan bugün cezaevine giriyor.

675 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Özgür Gündem gazetesinin Nöbetçi Genel Yönetmenliği kampanyasına katılan gazeteci Ayşe Düzkan, aldığı 1 yıl 6 aylık hapis cezasının onanması üzerine, cezasını yatmak üzere Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’ne geldi. Düzkan’ı DİSK Basın-İş Genel Başkanı Faruk Eren, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekili Züleyha Gülüm, BDS aktivistleri, feminist kadın örgütleri ve çok sayıda gazeteci yalnız bırakmadı.

Kendisine destek olmak amacıyla gelen gazeteciler ile fotoğraf çektikten sonra vedalaşan Düzkan,  avukatı ile birlikte infaz bürosuna gitti. Yapılacak olan işlemlerinin ardından Düzkan, Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi’ne gönderilecek.

‘Benim cezaevine giriyor olmam devede kulak’

Adliye binası önünde basın mensuplarına açıklama yapan Ayşe Düzkan: “Çok fazla siyasal tutuklu var, siyasi saiklerle tutuklu çok insan var ve uzun süreler yatıyorlar. 18 ay aldım. İnfazı yakmazsak bir yıl yatacağım. Yani devede kulak. En önemlisi siyasetle uğraşmayı tercih etmiş insanlar üzerindeki baskı bugün memlekette olan şeyin en kritik bölümüdür. Türkiye’de yönetim, hukuk ortadan kalkıyor. Türkiye Afganlaştırılıyor bugün. Bunun yanında benim cezaevine giriyor olmam devede kulak, üzerinde durulacak bir şey değil. Bu yüzden moralim yerinde, bir an önce çıkıp işlerimin başına dönmek istiyorum. Türkiye’de basın özgürlüğü hiçbir zaman iyi durumda olmadı. Tutuklu gazeteci sayısında dünyada başa baş güreşiyoruz. Ne zaman bir ülkede saklanacak bir şey varsa o zaman basın özgürlüğü kısıtlanır. Özgürlük, azadi, hurriya” diye konuştu.

Ne olmuştu?

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde Özgür Gündem gazetesinin ‘Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği’ kampanyasına destek verdikleri için yargılanan gazeteciler Ayşe Düzkan, Hüseyin Aykol, Memet Ali Çelebi, Hüseyin Bektaş ve Ragıp Duran hakkındaki dava 16 Ocak 2018’de karara bağlanmıştı.

‘Terör örgütü propagandası yapmak’ suçlaması ve ‘bir kereden fazla benzer suç işlediği’ gerekçesiyle Hüseyin Aykol 3 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırılırken, Ayşe Düzkan, Ragıp Duran, Hüseyin Bektaş ve Mehmet Ali Çelebi’ye ayrı ayrı 1 yıl 6’şar ay hapis cezası verilmişti.

Okumadan Geçme

Getting the Best What Is an Overtone in Physics

The Basic Facts of What Is an Overtone in Physics Chords may be played. In …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir