21 Ağustos 2019 Çarşamba

‘Kendi ihtiyaçlarını karşılayamayan Ramazan Durmaz tahliye edilsin’

FOTO: Cüneyt/Yavuz

İSTANBUL – “F Oturumu”nun 357’nci haftasında kafasına isabet eden gaz bombasıyla ağır yaralanan ve tedavisi tamamlanmadan tutuklanan Ramazan Durmaz’ın, kendi ihtiyaçlarını karşılayamayacak durumda olduğu belirtildi. 

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu tarafından hasta tutukluların serbest bırakılması talebiyle Galatasaray Meydanı’nda yapılmak istenen “F Oturumu”nun, 357’nci haftası da polis tarafından engellendi. Bunun üzerine açıklama İHD binası önünde yapıldı. Hasta tutukluların fotoğraflarının taşındığı açıklamada “Tecrit öldürür dayanışma yaşatır” ve “Hasta tutsaklar serbest bırakılsın” pankartları açıldı. Bu haftaki eylemde hasta tutuklu Ramazan Durmaz’ın durumuna dikkat çekildi.
‘İMRALI TECİRİDİNE SON VERİLMELİ’
İHD İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu üyesi Hatice Onaran, Leyla Güven’in İmralı tecridinin sonlandırılması talebiyle başlattığı eylemin 80’inci gününde olduğunu söyledi. Birçok cezaevinde aynı taleple eylemde olduğunu hatırlatan Onaran, açlık grevi yapan tutuklulara cezaevi idaresi tarafından yaptırımların dayatıldığını dile getirerek, “Hücre cezası, rutin sağlık kontrollerinin yapılmaması, revire çıkmaya zorlanmaları başta olmak üzere açlık grevine giren hemen tüm mahpuslara disiplin soruşturması açıldığı ve ceza verilmesi kaygı verici” dedi.
‘BEYNİ GÖRÜNÜYOR’
Ramazan Durmaz’ın Dicle Üniversitesi’nde okuduğu 2009 yılında kafasına isabet eden gaz bombası ile ağır yaralandığını ifade ederek, “Kafasının sol üst arka kısmı paramparça hale gelir, avuç için kadar bir boşluk oluşur ve bu boşluktan beyni görünmektedir. Ağır bir ameliyat geçirdikten sonra tedavisi sürerken Ocak 2010’da tutuklanarak Diyarbakır D Tipi Hapishanesi’ne götürülür.Durmaz’ın vücudunun sağ tarafı uzun süre felçli kaldı, felç düzelse de bu bölge eskisi gibi güç kazanamadı. Kafasındaki boşluk sadece deri ile kaplı. Deri arasında kemik olmadığı için yapılacak bir ameliyatla bu boşluk kısmına kemiksi bir maddenin eklenmesi gerekiyor. Ancak ne yazık ki geçen bunca yıla rağmen bu gerekli ameliyat hala gerçekleşmemiştir”  diye ifade etti.
8 FARKLI CEZAEVİNDE KALDI
Durmaz’ın Diyarbakır’dan sonra Urfa, Adıyaman, Antep, Osmaniye, Tekirdağ cezaevlerinde, Kasım 2018’de Silivri 5 Nolu’ya, birkaç gün önce de Metris 2 Nolu T Tipi Cezaevi’ne sevk edildiğinin bilgisini paylaşan Onaran şöyle devam etti: “Ramazan Durmaz, kronik böbrek yetmezliği nedeniyle yaklaşık üç yıldır haftada üç gün diyalize gitmek zorunda. Sürgün edildiği her hapishaneye geldiğinde diyalize gitmek ve böbrek nakli için her seferinde yeniden bir sürü yazışma yapmak zorunda kalmaktadır.” Onaran, Kişisel ihtiyaçlarını karşılamakta dahi zorlanan Durmaz’ın serbest bırakılması gerektiğini ifade etti.

Okumadan Geçme

One of the Most Neglected Options for Style Literary Definition

Style Literary Definition and Style Literary Definition – The Perfect Combination Everybody can agree that …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir