20 Eylül 2019 Cuma

HDP’li Güven’in duruşması yarın görülecek

PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın üzerindeki tecridin kaldırılması talebiyle 78 gündür açlık grevini sürdüren DTK Eş Başkanı Leyla Güven’in yargılanmasına yarın devam edilecek.

Tutuklu bulunduğu Diyarbakır E Tipi Cezaevinde girdiği açlık grevini 78 gündür sürdüren Demokratik Toplum Kongresi (DTK) ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkâri Milletvekili Leyla Güven, Türk Silahlı Kuvvetlerinin “Zeytin Dalı Harekâtı” adıyla Efrin’e müdahale etmesini eleştirdiği için 22 Ocak 2018’de gözaltına alındı.

Evine yapılan baskınla gözaltına alınan Güven, 9 günlük gözaltının ardından 31 Ocak’ta çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

31,5 YIL HAPSİ İSTENİYOR

 

Nisan 2018’in sonlarında hazırlanan iddianamede, Güven için “silahlı örgütü kurmak ve yönetmek”, “örgüt propagandası yapmak” ve “2911 sayılı Yasa’ya muhalefet” iddialarından 17 yıl 6 aydan 31 yıl 6 aya kadar hapis cezası istendi.

Cezaevindeyken 24 Haziran seçimlerinde HDP’den Hakkari milletvekilliğine seçilen Güven’in, dokunulmazlık kapsamında yargılamasının durdurulması ve tahliye edilmesi yönündeki talepler ise reddedildi.

8 KASIM’DA DURUŞMADA AÇIKLADI

 

İddianamesi Diyarbakır 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen Güven, SEGBİS üzerinden 8 Kasım 2018’de bağlandığı duruşmada, açlık grevini başlattığını duyurmasının ardından görülen duruşmalara katılmadı.

TAHLİYE TALEBİ OLMADIĞINI SÖYLEDİ

 

Güven, katıldığı son duruşmada açlık grevine girdiğini duyurmasının ardından mahkemeye tahliye yönünde bir talebi olmadığını, bir daha duruşmalara çıkmayacağını ifade etti.

AİLE VE AVUKATLARIYLA GÖRÜŞEMİYOR

 

Açlık grevinin 60’lı günlerinde sağlık sorunların baş gösteren Güven, avukatlarıyla görüşmeye çıkamıyor. Güven, kızı Sabiha Temizkan ve yurtdışında kalan oğluyla açlık grevinin 56’ncı gününde görüştü. Refakatçilerle görüşmeye gelen Güven, daha sonraki görüşmelerde kızıyla, açlık grevinin getirdiği sağlık sorunları nedeniyle görüşemedi.

‘DURUŞMAYA KATILIP SAVUNMA YAPMASI OLASI DEĞİL’

 

Yarın görülecek duruşmasına ilişkin bilgi veren Güven’in avukatlarından Serdar Çelebi, açlık grevinin ilerlemesiyle yaşadığı sağlık sorunlarının kamuoyuna yansıdığını hatırlattı. Müvekkilinin sağlık sorunları nedeniyle avukat ve aile görüşmesine çıkamadığının altını çizen Çelebi, “Sağlığı avukat ve aile görüşmesine çıkmaya elvermeyecek olan müvekkilimin, sağlık sorunları nedeniyle duruşmaya katılıp savunma yapabilmesi pek olası değildir. Tabii buna, akşam saatlerinde müvekkilimle yapacağımız görüşmede kendisi karar verdikten sonra, durum netleşecek” dedi.

Güven’in açlık grevi gerekçesi ortadan kalkmadan eylemini sürdürmede kararlılığını dile getirdiğini vurgulayan Çelebi, “Müvekkilim daha önce de mahkemeden ya da yargılamadan bir beklentisi ve talebi olmadığını, tek talebinin açlık grevini başlatma gerekçelerinin ortadan kaldırılması yönünde olduğunu açıklamıştı” diye konuştu.

MA

Okumadan Geçme

Leyla Güven’in açlık grevinin 157. gününde İHD’den basın açıklaması

"Süresiz ve Dönüşüınsüz Açlık Grevi”nin 157. gününde İHD Hapishane Komisyonu tarafından basın açıklaması düzenlendi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir