20 Temmuz 2019 Cumartesi
Son Haberler

Meclis İnsan Hakları Komisyonu: Vekillerden oluşan heyet İmralı’ya gitsin

HDK Eş Sözcüsü ve HDP Muş Milletvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit, İmralı Cezaevi’ne milletvekillerinden oluşan bir heyetin gönderilmesi için TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu’na başvurdu.

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eş Sözcüsü ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Muş Milletvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit, PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın içinde bulunduğu koşullar, sağlık durumu ve yaşadığı hak ihlallerinin incelenmesi için TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu’na başvurdu. Komisyonun oluşturulacak bir milletvekili heyetiyle birlikte İmralı Cezaevi’nde inceleme yapmasını istedi.

Koçyiğit, verdiği dilekçede “24 Haziran 2018 Genel seçimlerinde Hakkâri’den Milletvekili seçilen DTK Eş Başkanı Leyla Güven, milletvekili seçilmesine rağmen tahliye edilmemiştir. Cezaevinde tutuklu bulunduğu sırada Milletvekili seçilen Leyla Güven’in, 29 Haziran 2018 tarihinde görülen davasında mahkeme heyeti tarafından oybirliği ile tahliyesine karar verilmiş ancak verilen tahliye kararına savcının itiraz etmesi üzerine bir üst mahkemenin aldığı tutuklama kararıyla tahliye edilmeden yeniden tutuklamasına hüküm verilmiştir. 29 Haziran’da Güven hakkında verdiği kararda tahliye edilmesi yönünde oy kullanan mahkeme üyesi 2 hâkimin, 14 gün sonra bu kez tutuklama yönünde oy kullanması davanın politik içeriğiyle yakından ilintilidir ve hem ulusal hem de uluslararası yasaların açık bir şekilde ihlali anlamına gelmektedir” dedi.

Leyla Güven’in 6 Kasım’dan bu yana açlık grevinde olduğunun yer verildiği dilekçede Güven’in tek talebinin İmralı Cezaevi’nde 3 yıldan fazla bir zamandır Abdullah Öcalan üzerinde uygulanan ağırlaştırılmış tecrit koşullarının kaldırılması olduğu vurgulandı.

‘GÜVEN’İN TALEBİ KÜRT HALKININ TALEBİDİR’

Dilekçede Güven’in talebinin Kürt halkının talebi olduğu belirtilerek şunlar kaydedildi: “Abdullah Öcalan, 27 Temmuz 2011 tarihinden bu yana avukatlarıyla, 6 Ekim 2014 tarihinden bu yana ailesi ile ve 5 Nisan 2015 tarihinden bu yana ise İmralı heyeti ile görüştürülmemektedir. 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Diyarbakır’da Leyla Güven’in de aralarında olduğu 50 Kürt siyasetçi, Abdullah Öcalan’ın hayati durumundan ve sağlığından haber alamadıkları için açlık grevi eylemi başlatmışlardı. Açlık grevi eylemi sonucunda 11 Eylül 2016 tarihinde kardeşi Mehmet Öcalan ile bir görüşme gerçekleştirilmiştir. O günden bugüne Öcalan ve İmralı’da tutulan üç hükümlü aile, avukat, heyet görüşleri yapılamamış; telefon, mektup, telgraf ya da faks dâhil hiçbir haberleşme sağlanmamıştır. Sadece 12 Ocak 2019 tarihinde kardeşi Mehmet Öcalan ile yaşamından duyulan endişenin giderilmesi amacıyla 15 dakikalık bir görüşme gerçekleştirilmiştir.”

‘ÖZEL BİR REJİM SÖZ KONUSU’

Öcalan’ın avukatlarının her hafta görüşme talebiyle Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurduğunun hatırlatıldığı dilekçede, “Ancak avukatların, 27 Temmuz 2011 tarihinden bu yana Öcalan’a ilişkin yaptığı bütün görüşme başvuruları, ‘Hava muhalefeti’, ‘Koster bozuk’, ‘Koster onarımda’, ‘OHAL’ ve ‘5275 Sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkındaki Kanun gereğince hükümlüler hakkında getirilen kısıtlamalar’ şeklinde gerekçelerle reddedilmiştir. Abdullah Öcalan’ın avukat görüş başvuruları bugüne kadar 780 kez reddedilmiştir. Temel insan hak ve hürriyetleri evrensel ilkeler çerçevesinde ayrımsız olarak bütün herkes için yasal ve anayasal güvence altına alınmıştır. Ancak İmralı Adası’nda tutulan Abdullah Öcalan’a dönük ağırlaştırılmış mutlak tecrit ve izolasyonun, ulusal mevzuatta ve uluslararası hukukta karşılığı bulunmamaktadır. İmralı Adası’nda 20 yıldır Abdullah Öcalan’a yönelik uygulanagelen özel bir icra rejimi söz konusudur” ifadelerine yer verildi.

Dilekçenin devamında şu ifadeler yer aldı: “İmralı Kapalı Cezaevi doğrudan tek bir bireye göre inşa edilmiş, bireyi doğrudan hedef alan, zamana yayılmış sistematik cezalandırma mantığına  göre kurgulanmış ‘yüksek güvenlikli’ tek kişilik bir cezaevidir. İmralı sistemi, bir adanın ortasında dış dünyayla bütün bağların kesildiği, dört tarafı sular ve yüksek duvarlarla çevrili fiziki yapısıyla da tecrit mekânsal bir çevrim kazanmaktadır.

TEMEL HAKLAR YERİNE GETİRİLMELİDİR

Abdullah Öcalan, Türkiye Cumhuriyeti yasalarında her mahpusun asgari düzeyde yararlandığı temel hakların hiç birinden yararlanmamaktadır. Avukat ve noterle görüş hakkı, kültür ve sanat etkinliklerine katılma, ifade özgürlüğü, kütüphaneden yararlanma, süreli veya süresiz yayınlardan yararlanma hakkı, telefon ile haberleşme hakkının yanı sıra radyo, televizyon yayınları ile internet olanaklarından yararlanma hakkını da kullanamamaktadır. Hakeza mektup, faks ve telgrafları alma ve gönderme hakkı, muayene ve tedavi istekleri de yasalara aykırı bir şekilde engellenmektedir. Beslenme, sağlık denetimi, hastaneye sevk, ziyaret hakkı, spor ve fiziki faaliyetler, diğer hükümlülerle görüş hakkı en asgari haklardan olup söz konusu haklar kati bir surette yerine getirilmemektedir.

ÖCALAN EN ETKİLİ AKTÖRDÜR

Tüm bunların yanında kuşkusuz ki Abdullah Öcalan’ın rolü ve misyonu oldukça önemlidir. Yakın tarihte Türkiye toplumu çözüm sürecinde de gördü ki, Abdullah Öcalan çatışmalı süreci durdurulabilecek, diyalog ve müzakere ile Kürt sorunu çözülebilme noktasında ülkenin en etkili aktörü durumundadır. Abdullah Öcalan, 2013- 2015 tarihleri arasında Kürt sorununun diyalog ve müzakere yoluyla çözümü için devlet ve hükümet ile görüşmeler yapmış; halkların ortak barışının mümkün olacağını belirterek çözüm iradesini ortaya koymuştur. Çözüm ve müzakere süreci boyunca Türkiye halkları barış ve huzur içinde üç yıl geçirmişlerdir.

Leyla Güven’in talebi çok açık ve nettir. Kürt sorununun demokratik ve barışçıl çözümünde ‘en önemli ve en etkili aktör’ olduğu siyasetle ilgili her kesim tarafından kabul edilen Abdullah Öcalan’a yönelik mutlak tecrit ve izolasyon uygulamasının sona erdirilmesini istemektedir.

MA

Okumadan Geçme

Leyla Güven’in açlık grevinin 157. gününde İHD’den basın açıklaması

"Süresiz ve Dönüşüınsüz Açlık Grevi”nin 157. gününde İHD Hapishane Komisyonu tarafından basın açıklaması düzenlendi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir