20 Eylül 2019 Cuma

UNESCO verilerine göre her 4 günde bir gazeteci öldürülüyor

UNESCO’nun verilerine göre; her dört günde bir gazeteci mesleki faaliyetleri nedeniyle öldürülüyor. Dünya genelinde; 2006 yılından 2017’nin sonuna kadar bin 10 gazetecinin öldürüldüğü belirtildi. 

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Almanya temsilciliği tarafından Gazetecilere Karşı İşlenen Suçların Cezasız Kalmasının Önlenmesi Günü öncesi yapılan açıklamada gazetecilerin saldırılarla hedef alındığına dikkat çekildi.

Verilere göre; dünyada her dört günde bir gazeteci mesleki faaliyetleri nedeniyle öldürülüyor.

2018’DE 86 GAZETECİ ÖLDÜRÜLDÜ

Açıklamada, 2006 yılından 2017’nin sonuna kadar bin 10 gazetecinin öldürüldüğü ve bu cinayetlerin sadece yüzde 10’unun aydınlatıldığı kaydedildi. 2017’deki gazeteci cinayetlerinin yüzde 55’i silahlı çatışmaların yaşanmadığı bölgelerde işlendiği belirtilirken, saldırı sonucu hayatını kaybeden gazetecilerin yüzde 90’ının yerel düzeyde çalışan gazeteciler olduğu bildirildi.

Yapılan açıklamada, sadece bu yıl içinde öldürülen gazeteci sayının 86 olduğu bilgisi verildi.

EN ÇOK GAZETECİNİN ÖLDÜRÜLDÜĞÜ YER MEKSİKA

Geçtiğimiz sene en çok gazeteci cinayeti yaşanan bölge Asya-Pasifik bölgesi oldu. Gazeteci cinayetlerinin yüzde 34’ü bu bölgede işlenirken, bunu yüzde 28 ile Latin Amerika ve Karayip bölgeleri, yüzde 22 ile Arap ülkeleri ve yüzde 7 ile Afrika kıtası izledi. En çok gazeteci cinayetinin işlendiği ülkeyse Meksika oldu. Geçtiğimiz yıl Meksika’da 13 gazeteci öldürülürken, Afganistan’da bu sayı 11 oldu.

AVRUPA’DAKİ GAZETECİ CİNAYETLERİ

UNESCO Almanya’nın Başkanı Maria Böhmer, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesinin herkesi şoke ettiğini belirterek, özgür basının Avrupa’da da tehdit edildiğini kaydetti.

Gazetecileri hedef alan cinayetleri “alçakça işlenen suç” olarak nitelendiren Böhmer, “Keyfi tutuklamalar, işkence, yıldırma ve araştırma malzemelerine el koyma basın ve ifade özgürlüğü açısından kabul edilemez kısıtlamalardır” dedi.

2017 yılında Malta’da yolsuzlukları araştırmasıyla bilinen gazeteci Daphne Caruana Galizia bombalı saldırı sonucu hayatını kaybederken, Slovakya’da muhabirlik yapan Jan Kuciak da 2018 yılında öldürülmüştü.

MA

Okumadan Geçme

Getting the Best What Is an Overtone in Physics

The Basic Facts of What Is an Overtone in Physics Chords may be played. In …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir