19 Eylül 2019 Perşembe
Son Haberler

İngiltere Parlamentosu’nda Türkiye vatandaşlarını ilgilendiren Ankara Anlaşması tartışıldı

Londra merkezli düşünce kuruluşu Türkiye Araştırmalar Merkezi (Centre for Turkey Studies) CEFTUS Birleşik Krallık’ta yaşayan Türkiye vatandaşlarını yakından ilgilendiren ve kamuoyunda Ankara Anlaşması olarak bilinen vize türündeki değişiklikleri yeniden gündeme taşıdı.

İşçi Partisi Hornsey & Wood Green Milletvekili Catherine West’in ev sahipliği ve moderatörlüğünde gerçekleşen toplantıya AOTB kurucularından Leni Candan ile davayı yürüten avukat Yaşar Doğan ve Barrister Emma Daykin konuşmacı olarak katıldı.

Yeni düzenlemelerle birlikte, süresiz oturum başvuruları dört yıl yerine beş yılda yapılıyor. Başvuru sahipleri daha önce böyle bir zorunluluk bulunmadığı halde ‘Life in the UK’ olarak bilinen genel kültür testine tabi tutuluyor ve kişi başına yaklaşık 2.500 Sterlin başvuru ücreti alınıyor. Öte yandan başvuru sahiplerinin yakınları için de beş yıllık süre şartı getirilirken, ana başvuru sahibinin her uzatma başvurusunda, bağlı yakını da 1033 Sterlin başvuru ücreti ve yıllık 500 Sterlin sağlık primi ödemek zorunda bırakılıyor.

“Düzenlemeler binlerce insanı mağdur etti”

Çok sayıda izleyicinin ilgi gösterdiği toplantıda ilk sözü alan Leni Candan, 15 Nisan’da uygulamaya giren düzenlemenin binlerce kişiyi büyük bir belirsizlik ve haksızlıkla karşı karşıya bıraktığını söyledi. Sadece bir gün öncesinde süresiz oturuma başvurma hakkı olan kişilere, 16 Mart’tan itibaren üç yıllık daha verildiğini belirten Candan, şok etkisi yapan ve adil olmayan düzenlemelere karşı duyarlılık oluşturmak amacıyla bir araya geldiklerini kaydetti.

Başta politikacılar olmak üzere bir çok kesime ulaşmaya çalıştıklarını aktaran Candan, Home Office’in yarattığı mağduriyeti gidermemesi üzerine düzenlemeleri yargıya taşımayı kararlaştırdıklarını ifade etti.

AOTB kurucularından Leni Candan, yüzlerce kişinin desteklediği kampanya ile Home Office’in, Ankara Anlaşması süreçleri 16 Mart 2018’den önce başlamış Türkiye vatandaşlarının değişikliklerden muaf tutulması yönünde düzenlemelere gitmesini hedeflediklerini vurguladı. Candan, Home Office’in beklenmedik düzenlemesinin, değişikliklere hazırlıksız yakalanan çok sayıda kişi için belirsizlik yarattığını ve birçok kişinin süresiz oturum başvuruları geciktiği için kredi ve mortgage almakta zorlandıklarına işaret etti.

Brexit sonrası neler olacağı bilinmiyor

AOTB kurucusu, Ankara Anlaşması’nın bir AB anlaşması olduğunu hatırlattığı konuşmasında, Birleşik Krallık’ın AB’den ayrılması halinde hükümetin daha fazla değişikliğe gidebileceği ihtimalinin de göz önünde bulundurulması gerektiğini belirtti. Bu duruma karşı harekete geçmek için başlattıkları kampanyaya geniş bir destek aldıklarını ifade eden Leni Candan, bugüne kadar 60 Bin Sterlin topladıklarını, ancak daha fazla desteğe ihtiyaç duyduklarını da sözlerine ekledi.

Yasal süreç başlayacak

Daykin, davanın kazanılmasına karşın mahkeme başkanın tavsiye niteliğindeki kararını düzenlemelere gerekçe gösteren Home Office’in sıradışı bir uygulamayla, herhangi bir uyarı ya da danışma süreci olmaksızın bir gecede böyle bir karar verdiğini vurguladı. Barrister, AOTB ile birlikte ilk olarak düzenlemelere karşı yasal süreç başlatmak için başvuruda bulunduklarını aktardı.

Türkiye’nin tutumu eleştirildi

Öte yandan Parlamento’da düzenlenen toplantıya katılan konuşmacılar ve söz alan izleyiciler Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin, Home Office’in iki ülke arasındaki ilişkileri doğrudan etkileyecek kararına karşı aktif bir tutum almadığından yakındılar. Londra Başkonsolosluğu’nun düzenlemelere ilişkin girişimlere maddi ve kurumsal destek vermekten kaçındığını savunan konuşmacılar, 12 binin üzerindeki başvuru sahibinin yanı sıra binlerce bağlı yakınlarını da ilgilendiren düzenlemelere karşı Türkiye vatandaşlarına sahip çıkılması çağrısında bulundu.

DHA

Okumadan Geçme

Getting the Best What Is an Overtone in Physics

The Basic Facts of What Is an Overtone in Physics Chords may be played. In …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir