21 Ağustos 2019 Çarşamba

HDP Darıca ilçe örgütü eski başkanına saldırı Oktay’a soruldu

Kocaeli’nin Darıca ilçesinde iki ailenin kavgasını ayırmak isteyen HDP Darıca İlçe Örgütü eski Başkanı Hikmet Koçak’a polisin biber gazını, “Bilerek sıktım” diyerek saldırısını HDP’li Gergerlioğlu, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a sordu.

Ninova News Kocaeli – Kocaeli’nin Darıca ilçesinde iki aile arasında çıkan kavganın büyümesi sonucu, aile bireyleri olayların yatıştırılması için HDP Darıca İlçe Örgütü eski Başkanı Hikmet Koçak’ı aracı olarak çağırmak istediler. Koçak’ın çağrıyı kabul etmesinin ardından olay yerinde buluna polislerin aileler arasında yaşanan kavgayı önlemesi yerine Koçak’a saldırması da dikkat çekti. Olay anın da bir polis ise Koçak’a, “Senin kim olduğunu biliyorum, bilerek sıktım var mı diyeceğin?” cümlesini kullanmış ve hakaretler de bulunmuştu.

Yaşananlar sonucunda HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, Hikmet Koçak’a yapılan bu saldırıyı Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a sordu.

Gergerlioğlu’nun Oktay’a ilettiği işte o soru önergesi:

“Aşağıdaki sorularımın Cumhurbaşkanı Yardımcısı Sayın Fuat OKTAY tarafından Anayasanın 98’ inci ve TBMM İçtüzüğünün 96’ ncı ve 99’ uncu maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını saygılarımla arz ederim.

Basında yer alan bilgiye göre: ‘Darıca’da iki aile arasında çıkan kavgada olaylar büyüdü. İki ailedenin üyeleride toplanarak önce Darıca Farabi Devlet Hastanesi önünde sonra ise İstasyon Karakolu önünde karşı karşıya geldi. İki ailenin büyükleri de olayları sakinleştirmesi için her iki ailenin de yakından tanıdığı HDP Darıca eski ilçe başkanı Hikmet Koçak’ı çağırdılar. Eski ilçe başkanı Hikmet Koçak iki aileyi de sakinleştirmek için karakolun önüne gittiğinde iki ailenin gençleri tartışma yaşıyorlardı. Polisler tartışanları değil olayı sakinleştirmeye çalışan Hikmet Koçak’a biber gazı sıktılar. Biber gazından etkilenen Koçak kavga edenlere değil de bana neden biber gazı sıkıyorsunuz dediğinde ise aldığı cevap “Senin kim olduğunu biliyorum bilerek sıktım var mı diyeceğin şeklinde cevap aldı ve ayni polis hakaretlerde bulundu” ’

Bu bağlamda;
1- Polis memurunun Hikmet Koçak’a biber gazıyla saldırdığı iddiası doğru mudur? Eğer bu iddia doğruysa konuyla ilgili polis açığa alınmış mıdır?
2- Son 3 yıl içerisinde orantısız güç kullanımı, kötü muamele ve işkence iddiasıyla kaç güvenlik görevlisi hakkında soruşturma başlatılmıştır. Başlatılan soruşturmalar ne aşamadadır, sonuçlanan soruşturmaların neticesi nedir?
3- Bu tarz eylemlerden sonra kolluk güçlerine karşı cezasızlık olmasının kolluk güçlerinin bu şekilde hoyrat davranmasını tetiklediği iddiaları hakkında herhangi bir araştırma yapılmış mıdır?
4- Kocaeli il ve ilçelerinde, Türkiye Genelinde yapılan son seçimden 3. parti olan Hakların Demokratik Partisi (HDP) yöneticilerine ve gönüllülerine kolluk güçlerinin hasmane tavır sergiledikleri iddiası doğru mudur? Bu iddia doğruysa kolluk güçlerini uyguladıkları şiddete yönelik cesaretlendiren, onların ceza almayacakları güvenini veren amirlerinin yöneticilerinin kimler olduğuyla ilgili bir araştırma yapılmış mıdır?
5- Kendilerini koruması gereken kolluk güçlerinin şiddetine uğrayan eski veya yeni yöneticilerimiz için güvenlik tedbirleri noktasında hükümetinizin önerdiği çözümler nelerdir?”

Okumadan Geçme

Leyla Güven’in açlık grevinin 157. gününde İHD’den basın açıklaması

"Süresiz ve Dönüşüınsüz Açlık Grevi”nin 157. gününde İHD Hapishane Komisyonu tarafından basın açıklaması düzenlendi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir