17 Haziran 2019 Pazartesi
Son Haberler

Döviz’deki artış inşaat sektörüne vurdu, büyük firmalar iflasın eşiğinde

Türk Lirası’nın Dolar ve Euro karşısındaki rekor değer kaybı dolayısıyla inşaat başta olmak üzere birçok iş kolundaki firmalar satışlarını durdurdu.

Ninova News  – ABD Başkanı Trump’ın dün attığı ‘Türkiye tweeti”sonrası 6.10 TL seviyesinden, 6.80 TL seviyesine yükselen Dolar kuru, bugün güne 6.41 TL seviyelerinde başlarken, Euro kuru 7.31 TL seviyesinde. Türk Lirası’nın döviz kuru karşısındaki rekor düzeydeki değer kaybı, başta Türkiye ekonomisinin lokomotifi olan inşaat sektörü olmak üzere birçok sektörü vurmuş durumda.

Edinilen bilgilere göre, Dolar kurundaki ani artışlardan kaynaklı inşaat malzemesi satan firmalar, satışlarını durdurdu. Bayilerine fiyat teklifini vermeyen firmalar, 14 Ağustos gününe kadar yeni fiyat listesi çıkarana kadar sipariş almayı da durdurdu. Bununla birlikte birçok şirket ise iflasın eşiğinde.

 

Türkiye’de ve dünyanın birçok ülkesinde inşaat sektöründe yer edinmiş büyük firmalar, Türkiye’deki döviz kurlarının değişmesinden etkilenerek iflasın eşiğine geldi. İşte o firmalardan birkaçı:

 1. Kiler Group
 2. Beyaz Group
 3. Özyurtlar İnşaat
 4. Çağla Group
 5. ELS İnşaat
 6. Sarıkoç İnşaat
 7. Net Mühendislik
 8. AE Arma – Elektropanç
 9. Gama İnşaat
 10. Zeren İnşaat
 11. FDN Yapı
 12. Tahincioğlu
 13. Talkıran İnşaat
 14. Öztek Proje
 15. Final Dershaneleri
 16. Nida İnşaat
 17. Doğuş Group
 18. 4 El Elektrik
 19. Nef İnşaat
 20. Nort Star

Yukarıdaki firmaların bir kısmı “iflas haberlerini” reddeden açıklamalarda bulunsalar da, inşaat şantiyelerinde bu gerçekliği görebiliyoruz. Şantiyelerde çalışmalar durmuş ve bununla birlikte çalışan işçiler ise maddi olarak zor durumdalar. Firmaların ise döviz kurlarındaki hareketliliğin durması halinde yeni fiyat listesi belirlenip, satış yapılacağı öğrenildi.

“Elimizde 20 daire kaldı, daha da zor satılır”

Kocaeli ve İstanbul’daki müteahhitler ise “Zaten işlerimiz kötüydü, şimdi bir paket çimento alırken bile 40 kere düşünüyoruz” diyorlar. Elimizde şu kadar daire kaldı, yine bir inşaata girmeye korkuyoruz, diyenler de var. Kocaeli Çayırova’daki bir arsa için görüşme yaptığım müteahhit arkadaş ise, ellerinde 20 daireyi 1 senedir satamadıklarını, bu sebeple ellerindeki inşaatları da durdurduğunu söylüyor.

Şimdiye kadar vadeli satış yapmayarak önlem almaya çalışan tesisat ve elektrik malzemesi satan firmaların dolardaki sert yükselişle birlikte peşin satış yapmayı da durdurduğu bilgisine ulaşıldı. İnşat şirketlerinin yanı sıra Türkiye genelinde mobilya aksesuarları satışı yapan özel bir firma da, bayilerine gönderdiği e-mail ile yeni fiyatlar belirlenene kadar satış yapmamalarını istedi.

Bankalar küçülüyor

Dövizdeki yüksek artıştan ciddi oranda etkilenen ve rezervlerinin tükenme tehlikesi yaşadığı ifade edilen bankalar da iki yılda ciddi oranda küçülmeye gitti. Türkiye’deki özel bankalar, değişen ekonomik hareketlilikten dolayı birçok şehirde şubelerini kapattı. Son 18 ayda 458 banka şubesi kapatıldı.

Okumadan Geçme

Russian Beauty Online attracts attention through several guidelines.

Kiss russian beauty online attracts attention through several guidelines. Beneficial interface, significant data bank of …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir