20 Ağustos 2019 Salı
Son Haberler

Özcan Çelik: LMS ailesi her geçen gün daha da büyüyor.

LMS, Londra’nın Haringey bölgesinde Türkiyeli ailelerin çocuklarına eğitim ve öğretim hizmeti sunuyor. Dil, Matematik ve Fen Bilimleri derslerinin yanısıra çocukları toplumsal yaşama hazırlayan bu eğitim evi Londra’da yaşayan Türkiyeli vatadaşların ilgi odağı haline geldi. Biz de Ninova News ekibi olarak LMS hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilmek için mikrofonlarımızı LMS yöneticisi Özcan Çelik’e uzattık.

 

Öncelikle şunu sormak istiyoruLMS’ten ve kendinizden kısa bir özgeçmiş anlatır mısınız? 

 

  • LMS insanın hayallerinin gerçekleşmesini sağlayan bir olgudur benim için. Bunu öğrencilerim ile konuştuğumda nasıl bir isim bulabiliriz, nasıl bir harf kombinasyonu oluşturabiliriz diye düşündüğümüzde ‘LMS’ diye bir isim oluştu. ‘L’ Language, ‘M’ matematik ve müzik ‘S’ ise Science yani Fen bilimleri. Amaç bu dörtlü kombinasyonun olduğu bir etüt merkezi oluşturmaktı.

 

LMS ile ne tür çalışmalar yapmaktasınız. Öğrencilerinize neler kazandırıyorsunuz? 

 

-Burası çocuklarımız için ek destek ünitesi. Çocukların okulda gördükleri derslere uygun olarak ne yaparsak onları daha ileri taşıyabiliriz ve sınavlarında başarı elde edebiliriz diye çalışıyoruz. Bunu bugün itibariyle çok yüksek oranda başardık.

Bize gelen Çocuklar okulda öğrendiklerine ek olarak burada bilgi aldıkları için öğrencilerin okuldaki başarısı artıyor.

 

-Bizi diğerlerinden ayrı kılan benim aykırı öğretmen figürüm. 

 

“Biz ikinci sınıfa giden bir öğrencinin kapasitesi şu kadar alır fikriyle yaklaşmıyoruz” diyen Çelik,  Çocuğun bu yaşta bir çok veriyi alabilecek bir pozisyonda olduğunu düşündüklerini belirtti ve sözlerine şöyle devam etti: Yeter ki onlara bu durumu sevdirelim. Hali hazırda matematik gibi dersler Çocuklar uzerinde çok başarılı geri dönüşümü olan dersler değil. Biz matematiği kendimize özgün oyunlarla ve yöntemlerle çocuklara öğretiyoruz ve çığır açmalarını sağlıyoruz. Matematik beyni geliştiği zaman diğerlerine de etki ediyor ve daha da etkin gelişim sağlıyor. Bunu gören velilerimiz bize destek veriyor ve etraftan daha fazla ogrencinin gelmesini saglıyor.

 

-Öğrencilerimiz  aynı zamanda arkadaşlarına saygı duymayı ve onları sevmeyi ögreniyorlar.  

Çocuklarımız derse girdiklerinde ogretmenleriyle el tokalaşıyorlar. Yine sınıf içinde yaptığımız oyunlarla Çocuklar birbirlerinin isimlerini kolayca öğreniyorlar. Derse girdiklerinde sadece matematik ya da fen bilimlerini degil aynı zamanda arkadaşlarına saygı duymayı ve onları sevmeyi ögreniyorlar. Böylece bireyden aileye, aileden de topluma yansıyan bir egitim evi çalışması yapıyoruz.

 

 

Evrensel düşünmenin daha çok önemli olduğunu düşünerek çalışmalarımızı sürdürüyoruz

 

Çelik, Matematiksel ya da sayısal başarı gelişiminin sadece bir yere kadar olduğunu, bu yüzden çocuklarımızın kalbine de inmemiz gerektiğini ifade edrek “Çocuklarımız toplumda başkalarıyla konuşurken, selamlaşırken bunların toplumsal karşılığını anlatmaya çalışıyoruz. Hiç bir dini örgüte, bir siyasi Parti’ye ve benzeri olgulara bağlı degiliz. Evrensel düşünmenin daha çok önemli olduğunu düşünerek çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bunu da gören veli hangi düşüncede olursa olsun bize geliyor. Verdiğimiz egitim karşılığını buluyor ve LMS ailesi her geçen gün daha da büyüyor” dedi. 

 

Aileyi de bu eğitim-öğretimin içine dahil ediyoruz ve toplumsal bir karşılık buluyoruz. 

 

Amaçlarının seminerler vererek öğrenci ve veli çalışmalarını aktarmak, Aile ve çocuk arasındaki yaşam koşullarını anlamak ve gelişime katkı  sunmak olduğunu belirten Çelik, “Bunu bir zincir haline getirmek istiyoruz. Anne baba ve öğretmen üçlüsüyle aileyi de bu eğitim oğretimin içine dahil ediyoruz ve toplumsal bir karşılık buluyoruz” dedi.

Bedran Ozkan / Londra

 

Okumadan Geçme

HDP’li Gergerlioğlu: Dün ortakları cemaat soru çalıyordu, bugünkü iktidar hak çalıyor

KPSS’den yüksek puan alanların mülakattan düşük puan alarak elendiğini belirten HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, “Kürt, Alevi, muhalif olmanız aldığınız yüksek puanların yok sayılmasına neden oluyor” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir